launchora_img

Nástěnný korek

Info

Tepelná a zvuková izolace - korek na stěně

Přírodní korek je vynikající materiál pro tepelnou a zvukovou izolaci. Jeho jedinečné vlastnosti z něj činí oblíbenou volbu pro zlepšení tepelné a akustické pohody v interiéru. Zde je důvod, proč je přírodní korek účinným izolačním materiálem:

Tepelná izolace:

Nízká tepelná vodivost: Korek má nízkou tepelnou vodivost, což znamená, že omezuje přenos tepla mezi místnostmi s různými teplotami. Díky tomu přírodní korek pomáhá udržovat stabilní teplotu v místnostech, a to jak v zimě, tak v létě.

Snížení tepelných ztrát: Přírodní korek díky svým izolačním vlastnostem snižuje tepelné ztráty stěnami, což umožňuje snížit náklady na vytápění nebo chlazení místností.

Odolnost proti vlhkosti: Korek má přírodní látky, díky kterým je odolný vůči vlhkosti. Proto jej lze použít jako izolaci i v místech s vysokou vlhkostí.

Zvuková izolace:

Absorpce zvuku: Přírodní korek má schopnost pohlcovat zvuk, což umožňuje snížit ozvěny a hluk v místnosti. To zlepšuje akustický komfort a soukromí uvnitř budovy.

Snížení hluku: Izolační vlastnosti korku snižují pronikání vnějšího hluku do místností a omezují šíření zvuků mezi místnostmi.

Vynikající materiál pro lidi citlivé na hluk: Přírodní korek oceníte zejména v místech, kde je vyžadováno tiché a klidné prostředí, jako jsou knihovny, školy, koncertní sály a nahrávací studia.

Přírodní korek může díky svým izolačním vlastnostem výrazně zlepšit kvalitu života uvnitř budovy a ovlivnit tepelnou a akustickou pohodu. Je to také ekologický a ekologický materiál, díky čemuž je ještě populárnější v dnešní době, kdy jsou udržitelná řešení stále více žádaná.


Nástěnný korek - nejlepší dekorace a izolace ve vašem domě

Nástěnný korek, nazývaný také korková deska, je speciální druh povrchové úpravy stěn, který je vyroben z přírodního materiálu – korku. Korek se získává z kůry korkového dubu a díky svým vlastnostem je atraktivním řešením pro úpravu interiéru domácnosti. Zde jsou některé vlastnosti a výhody nástěnného korku:

Přirozenost: Korek je přírodní a ekologický materiál, díky kterému je šetrný k životnímu prostředí. Získání korku nevyžaduje kácení stromů, ale pouze oloupání jejich kůry, což umožňuje stromu regeneraci.

Tepelná a akustická izolace: Korek má vynikající izolační vlastnosti. Díky tomu vám nástěnný korek umožňuje udržovat stabilní teplotu v místnosti a redukovat zvuky a vnější hluk.

Flexibilita: Korek je pružný materiál, takže se snadno přizpůsobí nerovnostem ve stěně, což usnadňuje instalaci.

Odolnost proti vlhkosti: Korek má přírodní látky, díky kterým je odolný proti vlhkosti a plísním. Proto je vhodný i pro použití v místnostech s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny nebo kuchyně.

Estetika: Nástěnný korek dodává interiéru útulný a přirozený pocit. Je k dispozici v různých barvách a texturách, díky čemuž se dá přizpůsobit různým stylům aranžmá.

Praktické: Nástěnný korek lze použít jako funkční korkovou nástěnku na připnutí poznámek, fotografií a dalších věcí pomocí špendlíků.

Snadno se čistí: Korek se snadno čistí. Stačí jej otřít vlhkým hadříkem, abyste se zbavili drobných nečistot.

Nástěnný korek je poměrně odolné řešení, vyžaduje však správnou instalaci a odpovídající ochranu proti mechanickému poškození. Může být použit jako povrchová úprava stěn v různých místnostech domácnosti, jak v obývacích pokojích, ložnicích, tak na chodbách. Při výběru nástěnného korku se vyplatí věnovat pozornost kvalitě materiálu a možnosti nákupu od renomovaného dodavatele.


Odkud pochází přírodní korek?

Přírodní korek pochází z kůry korkového dubu (Quercus suber), což je endemická dřevina vyskytující se především v zemích Středomoří, jako je Portugalsko, Španělsko, Maroko, Alžírsko, Tunisko a další oblasti jižní Evropy a severní Afriky.

Proces získávání přírodního korku je jedinečný, protože nekácí strom. Zde jsou kroky pro získání korku:

Pěstování stromů: Na korkových plantážích jsou stromy pečlivě pěstovány, aby byl zajištěn zdravý růst kůry. Stromy se vysazují a pečují o ně několik desetiletí, než budou připraveny na první sklizeň korku.

První sběr korku: První sběr korku probíhá přibližně 25 let po zasazení stromu. Tento proces se nazývá „tiráž“. V této době je kůra dostatečně hustá na to, aby se dala řezat.

Cyklus sklizně: Korek se sklízí přibližně každých 9-12 let, v závislosti na rychlosti růstu stromy. Za zmínku stojí, že kůra korkového dubu po každé sklizni regeneruje a umožňuje následné sklizňové cykly.

Sklizeň korku: Během sklizně korku speciálně vyškolení řemeslníci, známí jako „vývrtky“, přesně odstraňují korek ze stromu pomocí speciálních nástrojů. Tím, že pod korkem nechávají pruh zdravého dřeva, zajišťují, že strom může dále růst.

Zpracování korku: Sesbíraný korek se suší, upravuje a třídí. Část korku se používá k výrobě korkových výrobků, jako jsou zátky na víno a zátky do lahví, zatímco zbytek se zpracovává na korkové pelety, korkové desky a další korkové výrobky.

Přírodní korek je nejen oblíbeným materiálem používaným při výrobě zátek na lahve a různé výrobky, ale má také jedinečné vlastnosti, jako je lehkost, pružnost a tepelná izolace, což z něj dělá cennou surovinu v mnoha oblastech. Navíc šetrnost k životnímu prostředí a udržitelné získávání zdrojů činí z přírodního korku jedinečný materiál.


Be the first to recommend this story!
launchora_img
More stories by Aleksandra
Kurkborden

cork boards

00
Przenośniki taśmowe

Technology transport

00

Stay connected to your stories

Nástěnný korek

16 Launches

Part of the Something Else collection

Published on August 01, 2023

Recommended By

(0)

  WHAT'S THIS STORY ABOUT?

  Characters left :

  Category

  • Life
   Love
   Poetry
   Happenings
   Mystery
   MyPlotTwist
   Culture
   Art
   Politics
   Letters To Juliet
   Society
   Universe
   Self-Help
   Modern Romance
   Fantasy
   Humor
   Something Else
   Adventure
   Commentary
   Confessions
   Crime
   Dark Fantasy
   Dear Diary
   Dear Mom
   Dreams
   Episodic/Serial
   Fan Fiction
   Flash Fiction
   Ideas
   Musings
   Parenting
   Play
   Screenplay
   Self-biography
   Songwriting
   Spirituality
   Travelogue
   Young Adult
   Science Fiction
   Children's Story
   Sci-Fantasy
   Poetry Wars
   Sponsored
   Horror
  Cancel

  You can edit published STORIES

  Language

  Delete Opinion

  Delete Reply

  Report Content


  Are you sure you want to report this content?  Report Content


  This content has been reported as inappropriate. Our team will look into it ASAP. Thank You!  By signing up you agree to Launchora's Terms & Policies.

  By signing up you agree to Launchora's Terms & Policies.